Команда «апорт!».Як навчити правильно?

 Одна з важливих команд при спілкуванні з собакою, це – команда «апорт». Її роль навчити собаку приносити апортувальний предмет. Ця команда, зрештою, як і більшість інших, має два методи вивчення: механічний і оперантний. Механічний метод полягає в тому, що ми примушуємо собаку до виконання дії, тобто відкриваємо йому пащу, вставляємо туди  апортувальний предмет, повторюємо назву команди й зовсім не беремо до уваги бажання собаки. Адже цуценя в цей час може бути не зацікавлене грою, його може щось турбувати й відволікати. Механічний метод дресирування собак є доволі жорсткий і супроводжується примусом. Тому, якщо ви бачите дресирувальника з повідком, який смикає цуценя, без сумніву в цьому випадку застосовується механічний метод. Його застосовують у силових структурах, тобто в поліції й армії, де існує чітке підпорядкування підлеглих керівництву. Я ж у своїй практиці використовую оперантний метод, під час якого  пояснюю собаці в ігровій формі, що виконання команди для нього є приємне, оскільки захоплива гра закінчується винагородою, тобто харчовим підкріпленням.

       Під час засвоєння команди «апорт» необхідно дотримуватися декількох правил. Так, вивчення команди починається  з  цуценячого віку, коли собака ще не вміє концентрувати увагу, тому апортувальний предмет: м’ячик або іграшку необхідно кидати на коротку відстань, щоб собака не губив її з поля зору. Кількість кидків також має бути невелика, три-чотири, щоб собака не втрачав зацікавлення грою. Це згодом, коли він подорослішає і зрозуміє правила, гра буде довготривалою і запальною, до того ж ініціатором буде  собака, який приноситиме апортувальний предмет  до вас, запрошуючи до веселої розваги.

   Ще один важливий елемент, дочекайтеся, щоб собака взяв іграшку в зуби й попрямував у ваш бік. Постарайтеся стояти на місці, а не бігти на зустріч собаці, інакше він сприйме це, як гру у доганялки й почне втікати від вас. Спочатку не все буде вдаватися добре. Собака кидатиме іграшку ще на підході до вас, це може бути навіть на середині шляху. Ваше завдання полягає в тому, щоб сформувати бажання наблизитися до вас і віддати вам предмет. Ви не застосовуєте насилля, не видираєте предмет з пащі, не розмикаєте примусово щелепи, не кричите. Ваше спокійне й наполегливе «Дай!» зробить чудеса, щелепа розімкнеться й іграшка впаде вам у руку. Однак цуценя не просто віддає предмет, воно обмінює його або ж продає за бажані ласощі. Ваші рухи при цьому мають бути швидкі й упевнені. Блискавично підхоплюєте іграшку, пропонуєте собаці шматочок винагороди (сир, крекер, ковбаску) й знову кидок. При вивченні цієї команди мотивація отримати харчове підкріплення має бути вищою за мотивацію погратися. Часті тренування поступово відточать майстерність обох учасників процесу.

Як приклад успішного застосування оперантного методу, пропоную відео зі своїм вихованцем породи алабай. Як відомо, собаки цієї породи часто відмовляються апортувати предмети, а насилля над собою не терплять. Тому для дресирування таких порід найкраще підходить ненасильницький метод із харчовим заохоченням.

А що ви думаєте про це? Поділіться. Ваш коментар цінний для мене! Задавайте питання і я обов’язково відповім Вам!

Поділись з друзями:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.