Головна команда в житті собаки !

Команда «До мене» – головна команда не тільки в розділі «Послух», а й найважливіша команда в житті собаки. Собака може прожити все життя, не знаючи ніяких команд, крім однієї головної команди собачого життя, такої простої і потрібної – команди «До мене». Від ідеального виконання цієї команди залежить не тільки весь процес дресирування, але дуже часто і життя вашого вихованця. Тому власник собаки повинен приділити першочергову увагу цьому навику, передусім у повсякденному житті.

Навчати собаку підходити по команді потрібно якомога раніше. Дитячі враження – найяскравіші і стійкі в житті собаки. З яких команд розпочинати навчання, читайте в статті “Як виховувати цуценя?“. Якщо в цуценячому віці малюк отримає досвід утікання від господарів, то він, швидше за все, буде робити це впродовж всього свого життя. Можливо, досвідчений дресирувальник зможе подолати негативний стереотип і навчить собаку підходити до нього по команді, але, все ж завжди залишається шанс, що собака згадає старе і господареві не підкориться. Тому так важливо приділяти цій команді час в ранньому дитинстві цуценяти і не допустити помилок у відпрацюванні даного навику.

У віці 6-8 тижнів цуценя зазвичай розлучається зі своєю мамою, братами і потрапляє в нову сім’ю. Цуценята швидко адаптуються до нових умов життя і нових людей. Уже через 2-3 дні вони здатні відрізнити свого господаря від сторонніх. Саме час братися до перших уроків. У той момент, коли цуценя захоче підійти до вас за власним бажанням, завжди вимовляєте команду «До мене» і заохочуйте його ласощами або грою. Не застосовуйте в цей період ніякого насильства, тільки заохочення. Цуценя повинно бачити, які ви щасливі, коли воно до вас підходить. Воно має радо йти до вас, щоб отримати порцію ласки, ласощів або гри. Гра в даному випадку має перевагу над ласощами, так як сите цуценя може відмовитися від ласощів, а от гратися воно хоче завжди.
У період 8-10 тижнів ви граєте для цуценяти роль матері, воно ще занадто мале, щоб проявляти ініціативу і самостійність, воно сильно залежить від вас, а тому поки що миле і слухняне. Але настане день, і підросше цуценя вирішує, що воно вже достатньо доросле і незалежне, щоб робити те, що йому хочеться. Зазвичай це відбувається в 3-4 місяці. Досі слухняне цуценя раптом відправляється на пошуки пригод і стає «глухим», коли ви його кличете. Що робить більшість господарів в цей момент? Припускаються великої помилки: господар іде за цуценям і пристібає повідок. Настає завтра. Історія повторюється, але тепер уже господар біжить за цуценям і ловить його. Запевняю вас, що з кожним днем це наздоганяння буде чимраз веселіше й цікавіше для собаки і чимраз неприємніше для господаря. У хід підуть всілякі хитрощі, наприклад, принаджування ласощами.
З кожним днем становище стає дедалі гірше і гірше, в кінцевому підсумку собаку перестають відпускати з повідка. А всього цього можна було уникнути. Лише господареві потрібно було діяти правильно.

Отже, цуценя вдає, що не чує команду . Перше правило: ніколи не йдіть за собакою, не робіть в його сторону жодного кроку. Команда «До мене» передбачає, що собака йде до дресирувальника, а не навпаки. Зробіть все можливе, щоб прикликати цуценя до себе. Ви повинні випромінювати впевненість в тому, що собака у вас під контролем. Спробуйте привернути увагу собаки ласощами або іграшкою, якщо це не допомагає, відразу рушайте в протилежну сторону. Цуценя помчить навздогін за вами, навіть, коли воно вас наздогнало, продовжуйте швидко йти від нього або навіть бігти і, біжучи, постарайтеся переключити його увагу на гру з іграшкою. Відмовтеся від думки схопити маля в той момент, коли воно опинилося в полі вашої досяжності. Це буде дуже велика помилка. Ви можете взяти його за нашийник тільки тоді, коли воно захоплене грою (або їсть ласощі) і зовсім забуло про те, що воно не хотіло до вас підходити. Цуценя не повинно підозрювати, що ви його ловили.
Отже, вам вдалося впоратися з ситуацією. Якщо ви все зробили правильно, то у цуценяти не залишиться в пам’яті нічого поганого. Тепер ваше завдання, щоб така безконтрольна ситуація ніколи не повторювалася. Тому, в цей же день, відправляючись гуляти, ви повинні пристебнути до нашийника міцну, але не товсту мотузку довжиною не менше 5-6 метрів. З цього дня вам доведеться якийсь час гуляти з цим пристроєм. Немає необхідності тримати мотузку в руках, нехай вона волочиться по землі за цуценям, не завдаючи йому незручностей в іграх і не обмежуючи його волі. Рано чи пізно ситуація непокори повториться. Але тепер у вас все під контролем і ви можете повторити з цуценям урок підпорядкування. Ви кличете: «До мене», а цуценя зайняте своїми проблемами. Ваше завдання через секунду після команди владно і досить сильно смикнути за мотузку в свою сторону і знову покликати: «До мене».
Якщо цуценя попрямувало у вашу сторону, ви миттєво повинні заохотити його словами: «Добре, молодець!». Але не робити йому назустріч жодного кроку. Якщо цуценя йде до вас нерішуче (думає – йти чи ні), то активізуйте його втіканням. Як тільки воно опинилося біля вас, похваліть ласощами або улюбленою іграшкою. Ніколи не тягніть цуценя за мотузку, як на аркані – це велика помилка. Мотузка пристебнута до нашийника тільки для того, щоб ви з відстані могли нагадати цуценяті про себе і дати йому поштовх для правильного дії. Цуценя повинно знати, що навіть на відстані ви завжди можете на нього впливати, але бажано, щоб воно не дуже розуміло – яким чином. Неначе хтось невидимий підштовхує до потрібного кроку. Команда «До мене» – ривок повідцем і знову свобода дій (вільне володіння повідком). Якщо цуценя приймає єдино правильне рішення – бігти до вас, воно отримує позитивне підкріплення – нагороду, якщо ж воно не підкоряється, то після – секунди свободи, знову – ривок і знову – свобода у виборі рішення. Просто підтягти цуценя за повідок не має сенсу. Поки ви будете тягти цуценя, воно буде думати, що мотузка – це ворог, воно потрапило у пастку і господар теж. У цуценячих думках буде тільки страх і одне бажання – щоб скоріше все закінчилося. Навряд чи в стані такого жаху воно запам’ятає команду «До мене». Якщо ж ви будете користуватися повідцем-мотузкою правильно, то успіх забезпечений. Скоріше за все, буде потрібно декілька таких уроків, тому доведеться якийсь час гуляти тільки з мотузкою.
Як тільки цуценя стало підбігати до вас по команді, незважаючи на відволікаючі подразники, прибирайте мотузку. Постійне гуляння тільки на мотузці теж не сприяє успіху, так як собака швидко починає розуміти, що її залежність від вас – це мотузка, а тому без неї стає зовсім неслухняною. Ідеальний варіант – це періодичне використання довгої мотузки. У місцях, де мало відволікаючих подразників, гуляйте без повідця, при цьому намагайтеся постійно володіти увагою собаки, граючись та звертайтеся до нього.
Собака під час прогулянки не повинен належати сам собі. Ви – його господар, ви – його вожак і він мусить бути уважним до кожного вашого руху і слова. Якщо цього немає, то ви більше схожі на пастуха, який пасе козу. Яка роль вам більше подобається – ту і вибирайте. Я впевнений, що ви виберете потрібне рішення і діятимете правильно.

Цуценя вже радісно підбігає до вас на поклик. Але протягом дорослішання собаки можуть виникнути нові ситуації, з яких ви повинні знайти правильний вихід. Одна з найпоширеніших проблем, пов’язаних з підкликанням – це підбирання з землі кісток та іншої «смакоти». Коли собака знаходить кістку на землі, більшість господарів знову роблять помилку: вони сиплять лайками в комплексі з командою «До мене» і після того, як пес довірливо до них підійде, карають його. Природньо, що в наступний раз розумний собака по цій команді буде швидко тікати, так як покарання було пов’язано з командою «До мене», а не з поїданням їжі на смітнику. Або ще гірше продовження історії: підвести собаку до того місця, де він їв, пхати його туди носом, одночасно завдаючи стусанів. Таким чином, ви вб’єте двох зайців одразу: відучите підходити по команді і навчите швидко з’їдати все, що знайшов. Як же вийти з цієї ситуації правильно? Передусім відмовтеся від бажання побити собаку. Це ми, люди, розуміємо, в чому відмінність їжі на тарілці від шматочка на смітнику, а собака цього зрозуміти не може. Якщо собака гризе кістку, і це сталося вперше, то, скоріше за все він підійде на ваш заклик, в жодному разі не карайте його і не відбирайте різко кістки. Не показуйте свого страху і обурення. Запропонуйте замість неї ласощі, заберіть кісточку, похваліть собаку, за те, що він приніс вам таку «потрібну» річ. Сховайте її і тільки тоді, коли собака не буде бачити – викиньте. Відучити більшість собак їсти з землі практично не можливо, тому що собака по природі – хижак і все, що знайдено, необхідно з’їсти. Тому, вступаючи на стежку війни з собакою, подумайте: чи варто це ваших зусиль? Чи не втратите ви більше, ніж хочете здобути? Краще, якщо собака буде приносити вам все їстівне за першим покликом, як тільки ви помітили, що він хоче щось з’їсти, ніж ви будете його довго наздоганяти, а він все одно з’їсть свою знахідку.
Як бути, коли собака зі знайденою кісткою підходити до вас не бажає? Не кличте його нескінченною командою «До мене», так як не досягнувши її виконання, в свідомості собаки закріплюється, що команду можна ігнорувати. Найкраще, що ви можете зробити зараз – це вдати, що ця подія вас не хвилює, дочекавшись, поки знахідка буде з’їдена, і собака прийде до вас. Пожертвувавши один раз, у вас з’явиться шанс вирішити ситуацію в майбутньому. Поверніться знову до мотузки і рушайте туди, де є кістки (або порозсипайте їх заздалегідь в умовленому місці). Далі зробіть все так, як і раніше на початковому етапі: владно добийтеся виконання команди і обов’язково похваліть. Запам’ятайте головне правило: ніколи не карайте собаку після підходу по команді «До мене», навіть якщо він зробив щось неприпустиме, навіть, якщо вам довелося ловити його декілька годин поспіль …, погасіть свою злість і у вас з’явиться шанс навчити собаку підходити по команді.

Або ось ще випадок з життя. Молодий пес від надлишку енергії і веселощів обгавкав перехожого. Господар кричить: «До мене!». Собака, усвідомивши, що зробив помилку і господар незадоволений, підходити не збирається. Господар вирішує змінити тактику, дістає м’яч і починає гратися (і це правильно). Пес, поміркувавши на відстані, вирішує, що пограти в м’яч з господарем – це цікаво і біжить до нього. Команда, нехай і з запізненням, але виконана. І ось тут-то все змінюється: господар ховає м’яч, пристібає поводок і починає лаяти (а гірше – бити) за гріхи, про які пес вже забув! Надії на те, що собака попадеться на цей гачок ще раз, немає ніякої. Ніколи не обманюйте собаку!
Що робити, якщо собака потрапив до вас вже дорослим, або ви вже встигли самі наробити помилок, і собака ніяк не хоче підходити? Найкраще спробувати змінити команду. Наприклад, підкликайте собаку словами: «Іди сюди!», це потрібно для того, щоб підкликання не асоціювати у собаки з негативним досвідом, пов’язаним з командою «До мене». Тепер почніть все спочатку, не роблячи помилок. Вам буде потрібно набагато більше часу, але якщо ви наберетеся терпіння, то обов’язково зможете змінити ситуацію в кращу сторону.
Дуже часто дорослі собаки, що мають вже досвід утікання, ідеально підходять до дресирувальника до тих пір, поки на них довгий повідець. У цьому випадку необхідно створити для дресирування умови замкнутого простору. Почніть з квартири, потім невеликий обгороджений майданчик (наприклад, тенісний корт), і так далі. Спокійно покличте собаку і йдіть до неї. У ваших діях не повинно бути навіть тіні загрози (цей прийом використовується тільки як крайній захід і тільки на обгородженій місцевості). Спочатку собака буде від вас втікати. Можливо, вам доведеться витратити декілька днів на це навчання. Продовжуйте спокійно йти в сторону собаки, періодично зупиняючись і ласкаво його кличучи. Якщо собака зробить хоча б крок у вашу сторону, тут же підтвердіть правильність його дії похвалою: «Добре, молодець. До мене”.
Якщо ви наполегливий господар, собака обов’язково здасть свої позиції і підійде до вас. Спокійно похваліть його і, випромінюючи впевненість, знову відпустіть. Вдруге все станеться набагато швидше. Терпіння допоможе завоювати довіру собаки, і подальше життя буде для вас обох значно легшим.
Собака повинен знати, що у нього немає вибору: виконувати чи не виконувати команду. Ваше завдання створити такі умови, щоб у собаки не було шансу не послухатися.


Отже, команда “До мене!” – це головна команда в спілкуванні з собакою. Її доведеться використовувати найчастіше і вона засвідчує вашу любов до собаки. У процесі дресирування обов’язково необхідно використовувати ласощі. Команда “До мене!” не пов’язується з іншими командами, на приклад, “До мене. Сидіти!”, інакше вона набуде елементів підкорення. Лише радість спілкування з господарем, підкріплена смаколиком, зробить цю команду завжди бажаною для вашого вихованця і закріпиться в його свідомості на рівні інстинкту.

А що Ви думаєте про це ? Поділіться. Ваш коментар цінний для мене ! Запитуйте і я обов’язково відповім Вам !

Поділись з друзями:

Один коментар до “Головна команда в житті собаки !

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.